Üzerinde delikler bulunan plastikten yapılmış düz tabakadır. Entegre, transistör, direnç gibi elektronik elemanların bacakları boşluklara yerleştirilerek deliklerin altındaki dikey ve yatay metal hatlarla diğer elemanlarla bağlantı yapılır. Bu sayede tasarı ve deneyi yapılacak devreler lehimlenmeden ve klemens bağlantısı yapılmadan kolayca denenebilir. Bordun ortasındaki 5’erli delikler birleştirilmiştir. Bordun üst ve altındaki düz hatlar ise bordun yarısına kadar tek sıra halinde birleştirilmiştir.

deney borduDeney bordu iç yapısı

 

board bağlantı örnekleri

Bord kullanımında dikkat edilecek noktalar :

1 – Bord deliklerine uygun iletken kullanınız 0,35 mm2  ( zil teli ) daha ince iletken temassızlığa, kalın iletken ise bordun içerisindeki konnektörleri gevşemesine neden olacaktır.

2 – Borda takacağınız kablo uçlarını ne çok kısa nede bordun üst kısmında diğer iletkenler değecek şekilde fazla açmayınız.

3 – Yankeski ile iletkenlerin ucunu açarken çok fazla bastırmayınız. Zedeleyeceğiniz iletken uçları sallantı ile kırılarak bord içerisinde kalmasına neden olabilirsiniz.

4 – Borda takacağınız elemanların bacaklarının dik ve ara genişliklerinin borda uygun olmasına dikkat ediniz.

board direnç

5 – Bordun üst ve alt kısmında bulunan hatlara + ve – gerilim vererek devre için gerekli beslemeleri sağlayınız.

6 – Entegre ve displayleri bordun ortasına iki yarıya da gelecek şekilde yerleştiriniz ve bacaklarda bükülme olup olmadığını kontrol ediniz.

7 – Entegre ve displaylerin sökümünü ortasından ince ağızlı tornavida takarak kaldırmak sureti ile veya cımbız yardımı ile yapınız. Kesinlikle elinizle zorlamayınız.

8 – Bağlantılarınızda renkli iletken kullanmaya çalışınız örneğin + için kırmızı – için siyah vb…

9 – Devre kurulurken ve sökümü sırasında gerilim uygulamayınız.

10 – Devreye gerilim uyguladıktan sonra parmaklarınızla devre elemanlarında ısınma olup olmadığını kontrol ediniz.

11 – Ledlerin ve kutuplu kondansatörlerin bacak boyları birbirinden farklıdır borda takmadan önce yankeski ile keserek bacak boylarını eşitleyiniz.

board entegre

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dersler